FOTOAMBULANS – luksografia dla dzieci

(łc. lux „światło” + gr. gráphein „pisać”) to technika polegająca na naświetlaniu papieru fotograficznego, na który położone są przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości. Choć procesy zrobienia oraz wywołania zdjęcia dzieją się w ciemni, działania te nie wymagają  użycia negatywu ani powiększalnika. 

 

Siostro szczypce!

Jak zrobić zdjęcie bez pomocy aparatu fotograficznego? Czy światło może zastąpić farbę? Do czego w ciemni  fotograficznej może przydać się bandaż? Tego wszystkiego dowiecie się, gdy do Concordii przyjedzie Fotoambulans!

Podczas warsztatów mali fotografowie stworzą zdjęcia w technice luksografii, które przypominają zdjęcia rentgenowskie. Ubrani w ciemniowe fartuchy ułożymy przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości na papier fotograficzny, uruchomimy „promienie X” (w rzeczywistości zwykłą lampkę) i zajrzymy co kryje się w ich wnętrzach. Następnie dowiemy się jak sposób nakładania wywoływacza może wpływać na plastykę obrazu – będziemy kąpać, pocierać bandażem i polewać odbitki strumieniem płynu wyciśniętego ze strzykawki(żadnych igieł!).

Gwarantujemy, że po takiej fototerapii każdy wróci do domu uśmiechnięty!

Podczas warsztatów dziecko:

  • Poznaje podstawy fotografii analogowej,
  • Uczy się jak samodzielnie wywołać zdjęcie w ciemni fotograficznej,
  • Rozwija wrażliwość artystyczną,
  • Ćwiczy umiejętności manualne,
  •   Poznaje podstawy kompozycji.

 

Prowadzący: Magdalena Ośko