„JANKO MUZYKANT CZY HARRY POTTER?”. DEBATA O LEKTURACH SZKOLNYCH

„JANKO MUZYKANT CZY HARRY POTTER?”. DEBATA O LEKTURACH SZKOLNYCH
/Scena Nowa/. Wstęp wolny.
Goście: Joanna Berdzik (MEN), Anna Kubus, Andrzej Maleszka, prof. Ryszard Koziołek
Moderator: Justyna Suchecka („Gazeta Wyborcza”)

Po co czytać lektury – pytała prof. Ryszarda Koziołka w opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” wywiadzie Justyna Suchecka .
By mieć więcej słów do opowiedzenia o tym, co się z nami dzieje, co widzimy i czujemy – odpowiadał. Oraz żeby zrozumieć innych, mówiących o tym, jak inaczej postrzegają ten sam świat, w którym i my żyjemy. Nie twierdzę, że literatura uczy nas ładnego mówienia. Ta największa, którą czytamy w szkole, posługuje się językiem idiomatycznym, wyjątkowym, odrębnym. Nikt nie mówi tak, jak pisał Mickiewicz, Białoszewski, Masłowska. Za to czytając ich, uprawiamy retoryczny fitness. Dla mnie ważniejszy jest drugi powód czytania: literatura jest medium refleksji.

Podczas debaty porozmawiamy  – zgodnie z tytułem – jakie to powinny być lektury: czy Harry Potter mógłby na zawsze zastąpić Janka Muzykanta? Zastanowimy się także nad tym, jaką właściwie rolę pełnią lektury w szkole podstawowej? (Mają rozbudzać miłość do czytania czy zaznajamiać uczniów z klasyką literatury? Czy w szkole możemy czytać tylko dla przyjemności?)
Spytamy: Czy w szkole podstawowej potrzebny jest kanon lektur?  Dlaczego skoro dziś go nie ma, nauczyciele uparcie wciąż sięgają po te same tytuły (mające kilkadziesiąt i więcej lat)? A może właśnie z tego względu, lista lektur sugerowanych przez MEN, jednak powinna zostać odświeżona?
Punktem wyjścia do rozmowy będą wyniki ankiety „Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom”, którą na swojej stronie internetowej przeprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wybierzmy-wspolnie-lektury-najmlodszym-uczniom-mamy-wyniki.html

Goście debaty:

Joanna Berdzik – Wiceminister Edukacji Narodowej. W MEN odpowiedzialna za jakość w edukacji. Odpowiada m.in. za kształcenie ogólne, funkcjonowanie przedszkoli i szkół, podstawy programowe, programy nauczania i podręczniki oraz funkcjonowanie systemu zewnętrznego egzaminowania w zakresie kształcenia ogólnego, a także doskonalenie nauczycieli.

Andrzej Maleszka  – reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych oraz nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci. Cykl powieści „Magiczne Drzewo” stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce, a film jest oglądany w wielu krajach.

Ryszard Koziołek – literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Literacką GDYNIA w kategorii eseistyka za książkę pt. „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”. Wydał również: „Zdobyć historię” (1999) i opracowanie powieści Parnickiego „Tylko Beatrycze” w serii Biblioteka Narodowa (2004). Zajmuje się historią i teorią powieści nowoczesnej.
http://wyborcza.pl/1,75475,17232977,Rok_2015_rokiem_czytania__O_wyzszosci_Wokulskiego.html

Anna Kubus – mama dwójki chłopców, żona, polonistka, lokalna animatorka kultury, autorka bloga Kokon Fantazji (http://kokonfantazji.blogspot.com/), prezentującego szczególne lektury rodzinne; entuzjastka teatru i etnografii, ceniąca podróże z plecakiem, fotografię, rower, język NVC.

Moderator: Justyna Suchecka („Gazeta Wyborcza”) – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, od 2008 roku w poznańskim oddziale ”Gazety Wyborczej”, w 2013 roku przeniosła się do Warszawy. Pisze głównie o edukacji i problemach młodych ludzi.
http://wyborcza.pl/szkola20/1,106745,16701824,Dziekujemy_ci__Harry_Potterze.html

Debata odbywa się w ramach Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży.