MAŁE ETHNO

ETHNO FOTO – cykl spotkań fotoreporterskich przeznaczony dla dzieci od 8 do 14 roku życia i młodzieży w wieku od lat 15. Uczestników prosimy o przyniesienie własnego aparatu.

12-14.06. g.18-21, sala  8

Starsi „Ethnoreporterzy” skupiać się będą na muzyce i emocjach towarzyszących uczestnikom koncertów. Ich zadaniem będzie uchwycenie różnych zachowań i reakcji uczestników festiwalu próbując zilustrować stan „ethno euforii”. Zajrzą również za kulisy dokumentując próby, warsztaty i pracę organizatorów Festiwalu.
Warsztaty poprowadzi Damian Ziobrowski

12-14.06. g.16-18, sala 8

Dzieci w wieku od 8 do 14 lat pierwszego dnia warsztatów skłonimy do zastanowienia się czym tak naprawdę jest muzyka i czy da się stworzyć jej obraz językiem fotografii? Ze zdjęć wykonanych za kulisami Festiwalu stworzymy makietę festiwalowej „gazety”, której każdy egzemplarz będzie pojedynczym indywidualnym obiektem stworzonym na bazie zdjęć każdego z uczestników. Poszukamy również najbarwniejszych postaci tego dnia tworząc wspólną kolekcję portretów osób pochodzących z odmiennych kultur, które spotkały się w Zamku z okazji Festiwalu.
Warsztaty poprowadzi Kamila Kobierzyńska

ŚWIAT OPOWIEŚCI
Dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat przygotowaliśmy spotkanie z wybitnymi opowiadaczami baśni i bajek pochodzących z różnych zakątków świata. Ilustrowane żywą muzyką opowieści przeniosą najmłodszych uczestników Festiwalu dalej niż za siedem gór i siedem rzek.
„Karawana opowieści” 13.06. g. 14, Pracownia plastyczna II pietro
„Baśnie właśnie” 14.06 g. 14, Pracownia plastyczna II piętro

 

WARSZTATY PLASTYCZNE / ŚLADAMI ABORYGENÓW / 12-14.06 g. 16-17.30 / Sala Wystaw
Dla dzieci w wieku od 7 do13 lat przygotowaliśmy warsztaty w otoczeniu wystawy malarstwa Aborygenów. W pierwszym dniu Festiwalu poznają rodowitych mieszkańców Australii dowiadując się jak żyją Aborygeni, jak wygląda ich ziemia, flaga i zwyczaje. Zobaczą pokaz tradycyjnych instrumentów: didgeridoo, clap stick, „wywoływacza Emu” oraz samodzielnie wykonają biżuterię wzorowaną na tradycyjnych aborygeńskich ozdobach. Drugiego dnia zaprezentujemy teatrzyk obrazkowy – „Opowieść kropkowanego Emu”. Na wszystkich wykonanych przez siebie przedmiotach Aborygeni przedstawiają swoją historię. Za pomocą kropek i symboli malują na nich np. polowanie na kangury, mapy lub ważne wydarzenie ze swojego życia. Dzieci dowiedzą się, co oznaczają niektóre symbole malowane przez Aborygenów oraz wykonają kolorowe mozaiki z kaszy, ryżu, nasion i przypraw. Trzeciego dnia przemiła pacynka – Dziobak – zapozna uczestników warsztatów z niezwykłymi zwierzętami: kangurami, misiami koala, emu, lotopałankami, psami dingo, diabłami tasmańskimi, dziobakami i kolczatkami, wombatami, różowymi papugami i rajskimi ptakami. Zaprezentuje również drewno kamforowe, szyszki banksija i zapach liści eukaliptusa. Dzieci wykonają modele australijskich zwierząt z materiałów recyklingowych: papierowych talerzyków, rolek tekturowych, papierowych toreb.

prowadzenie: Joanna Cieszyńska-Promińska

13, 14.05. g.11-13 / Scena Nowa
WARSZTATY WIELOKULTUROWE DLA DZIECI
– prowadzi Mamadou Diouf.
– Scena Nowa / wstęp wolny

Dlaczego warto być otwartym na innych i na świat ? Co może nam dać poznanie odmiennych kultur i religii ? Czym są mniejszości etniczne i z jakimi stereotypami i uprzedzeniami na ich temat się spotykamy?
To pytania, na które odpowiedzi  szukać będą młodzi ludzie podczas interaktywnych warsztatów prowadzonych przez Mamadou Dioufa, doktora nauk weterynaryjnych, muzyka i prezentera radiowego, założyciela Fundacji Afryka Inaczej, członka m. in. Rady Konsultacyjnej do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
W programie dwa filmy pokazujące różnorodność dzisiejszej Afryki, rozmowa o przemieszczaniu się myśli i idei oraz nauka śpiewu i rytmów rodem z Senegalu.

Na zajęcia w ramach Małego Ethno obowiązują wejściówki, które można odebrać w punkcie informacyjnym  CK Zamek od 1 czerwca.

Dziecko może uczestniczyć w jednym warsztacie lub w całym cyklu.