Miasto globalne

Miasto globalne

Procesy globalizacji na zawsze zmieniły naszą orientację w świecie. James Clifford, amerykański profesor historii pisze wprost, że „odmienność znajduje się na w sąsiedniej dzielnicy, a to co znane odkrywa się na końcu świata”. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, sieć miast globalnych tworzy na mapie świata nowy system odniesienia wyznaczający kierunki i nadający rytm naszemu życiu.

Idea miasta globalnego znacząco wyróżnia się na tle znanych z historii urbanistyki konceptów na miasto. Nie przywołuje w naszej wyobraźni konkretnych planów, szkiców i obrazów jak to ma miejsce w przypadku idei miasta Howarda czy Wrighta. Jaki jest zatem obraz miast światowych? Czy jednorodne kryteria jakie miasta globalne muszą spełnić prowadzą w prostej linii do utraty przez nie tożsamości? Czy obowiązuje uniwersalny wzorzec, czy wprost przeciwnie – struktura każdego z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna?
prowadzenie: Marta Weronika Buczkowska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, studentka Politecnico di Milano, doktorantka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Aktywny zawodowo architekt – praktyka zdobywana zarówno w kraju jak i za granicą. Inicjatorka, organizatorka i tutorka wielu warsztatów dla studentów architektury, m.in. Architektour, Sukkot! Budujemy szałas, czy Mood for Wood.

 

 

Wizje miasta to nowy cykl spotkań – wykładów wokół klasycznych i współczesnych koncepcji miasta.
Zapraszamy od 12 marca do końca kwietnia 2015, w każdy czwartek, o 18.30, do Holu Balkonowego CK ZAMEK.

12.03. Czym jest miasto? (prowadzenie dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel)
19.03. Miasto-polis. O odczuwaniu wspólnoty miejskiej (prowadzenie Jacek Kubera)
26.03. Miasto-rynek (prowadzenie Karolina Leśnik)
02.04. Miasto-fabryka. Nowy model miasta XIX w (prowadzenie Magdalena Sawicka)
09.04. Miasto modernistyczne – miasto, w którym żyjemy (?) (prowadzenie dr Emilia Kiecko)
16.04. Miasto amerykańskiego snu (prowadzenie Magdalena Sawicka)
23.04. Miasto globalne (prowadzenie Marta Buczkowska)
30.04. Gra w zielone – nowe wyzwania dla miast (prowadzenie dr Anna Gałecka-Drozda)