NOC MUZEÓW W CENTRUM KULTURY ZAMEK

NOC MUZEÓW W CENTRUM KULTURY ZAMEK
16.05. g. 13-1
Po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się Noc Muzeów. W Centrum Kultury ZAMEK na uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. wystawy, warsztaty, spotkania, projekcje filmowe oraz zwiedzanie.
PROGRAM
g. 13-1
Sala Wystaw CK ZAMEK/ Wystawa biletowana, bilety: 6 zł /
bilety sprzedawane do 00:30
Od 55 lat stanowi platformę komunikacji między artystami fotografami a widzami. Jego formuła umożliwia zaistnienie fotografii prasowej w niecodziennym, globalnym kontekście, przekazując informacje o wydarzeniach, miejscach i osobach z różnych zakątków świata. To w ZAMKU od wielu już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Na 58. konkurs zostało nadesłanych 97912 fotografii ze 131 krajów. Jury, złożone z 17 profesjonalistów w dziedzinie fotografii, pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektora fotografii w The New York Times, wybrało zdjęcie Madsa Nissena, fotoreportera gazety Politiken, przedstawiające Jona i Alexa, gejowską parę w Petersburgu w Rosji, zdjęciem roku 2014. Ponadto Jury przyznało nagrody w 8 kategoriach tematycznych 42 autorom zdjęć z krajów takich, jak: Australia, Bangladesz, Belgia, Chiny, Dania, Erytrea, Francja, Niemcy, Iran, Irlandia, Włochy, Rosja, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, USA i Polska – Kacper Kowalski otrzymał nagrodę za swoje zdjęcie Efekty uboczne (Side effects).
g. 13-1
Galeria Profil / wstęp wolny /
Autor swoje obrazy buduje płasko kładzionymi płaszczyznami kolorystycznymi, które ogranicza grubym, czarnym konturem. Kontur ten odgrywa w jego kompozycjach istotną rolę, decyduje o równowadze form, a jego rysunek nadaje rytmiczną, dynamiczną i wibrującą wymowę obrazom inspirowanym muzyką.
g. 13-1
Galeria PF / wstęp wolny /
Artyści: Bogna Burska (PL), Christina Dimitriadis (GR), Marina Faust (AT), Mathilde ter Heijne (NL), Michal Pashtan (ISR), Salvatore Viviano (IT).
Temat wystawy dotyczy współczesnych (społecznych/tożsamościowych) problemów re/prezentacji fotograficznej. W narracji tej ekspozycji zestawione są ze sobą konceptualne metody re/prezentowania osobistej i innej tożsamości. Pokazując szerokie spektrum różnorodnych mechanizmów re/prezentacji, postawione zostało pytanie o relację pomiędzy reprezentacją i prezentacją – nie jako problem definicyjny, ale rzeczywisty dylemat warunkujący rozmienienie „ja” we współczesnej  rzeczywistości cybernetycznej reprodukcji.
g. 17
Sala Wielka / wstęp wolny / Prowadzenie: Marcin Jaworski
Wojciech Jagielski  (1960) – reporter, wieloletni dziennikarz i korespondent Gazety Wyborczej, obecnie w Polskiej Agencji Prasowej. Autor książek o Kaukazie (Dobre miejsce do umierania, 1994), Afganistanie (Modlitwa o deszcz, I wyd. 2002), Czeczenii (Wieże z kamienia, I wyd. 2004), Ugandzie (Nocni wędrowcy, 2009) i Republice Południowej Afryki (Wypalanie traw, 2012). Jego najnowsza książka to: Trębacz z Tembisy (2013).
Dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike (2003, 2010) oraz do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Laureat m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowej nagrody Literatura z frontu, nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera. Uhonorowany przez Ministra Spraw Zagranicznych odznaką honorową Bene Merito. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Książki Jagielskiego są tłumaczone na angielski, włoski, hiszpański i niderlandzki.
„Nie miałem nigdy poczucia, że jadę na wojnę po cokolwiek innego, niż ja opisać. (…) Wojna wybucha i ludzie chcą wiedzieć, co się stało, z czego się wzięła. Od tego mają dziennikarzy. A dziennikarz porusza się po omacku, poddawany indoktrynacji wojujących stron. Nasze współczucie jest po stronie przegrywającego, a powinniśmy się tego wyzbyć. Nie przyjechaliśmy współczuć, tylko dojść prawdy. Tutaj nie ma niewinnych i winnych. Są sami winni”. (W. Jagielski)
g. 19, 19.30, 20, 20.30, 21, 21.30, 22, 22.30, 23
Film „Poznań na celuloidzie”
Nowe Kino Pałacowe / bezpłatne wejściówki
Film dokumentalny zmontowany z unikalnych przedwojennych kroniki filmowych z Poznania pokazuje codzienne życie miasta w latach 20. I 30. XX stulecia. ten kilkunastominutowy materiał, przeniesie nas do niezwykłego miasta, jakim był międzywojenny Poznań. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję.
g. 17-17.45
Bawialnia / bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6.05. /
Podczas spotkania ze skrzynią Kamishibai dzieci wyruszą w orientalną podróż. Poznamy piękną Szeherezadę i jedną z jej baśni tysiąca i jednej nocy Zaczarowana studnia.  Na pamiątkę po dalekiej podróży pozostanie własnoręcznie wykonany perski dywan. A może uda nam się wyczarować latający dywan? Dzieciom mogą towarzyszyć rodzice.
Prowadzenie: Anna Konieczna
g. 17-18.30
Warsztaty malarskie „Uprawa malarstwa…” dla dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat
Nowa pracownia plastyczna 248 / bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6.05. /
Prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik


g. 16.15-19.15

„Mali fotoreporterzy w wielkim Zamku” – warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 10-15 lat (do 10 osób)
Sala 8/Pracownia Fotografii / bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6.05. /
Na warsztatach zastanowimy się czym jest reportaż i kim jest fotoreporter? Następnie po zapoznaniu się z aparatami, z których będziemy korzystać wybierzemy się na spacer po ZAMKU. Zajrzymy za kulisy w oczekiwaniu gości, którzy odwiedzą ZAMEK podczas Nocy Muzeów. Każdy z małych fotoreporterów będzie mógł podejrzeć oraz uwiecznić sytuacje, które mają miejsce podczas przygotowywania całego wydarzenia. Nasi fotoreporterzy niezauważenie wmieszają się w tłum, by zarejestrować emocje zwiedzających. Stworzą obrazową relację z wydarzenia, będąc jednocześnie jego uczestnikami. Każdy z młodych fotografów wybierze swoje najlepsze zdjęcia. Zostaną one umieszczone na stronach CK ZAMEK.
Prowadzenie: Kamila Kobierzyńska
g. 19- 20.30
Warsztaty z linorytu „T-SHIRT PRINTING” dla dzieci i rodziców 
Nowa pracownia plastyczna 248 / Bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6.05. /
Podczas warsztatu dzieci wspólnie z rodzicami przygotują linorytowe formy stempli graficznych, które nadrukują na koszulki. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie białych (lub innych jasnych) koszulek lub toreb, pozostałe materiały zapewniamy.
g. 17-24
Zwiedzanie ZAMKU cesarskiego „ZAMEK mówi”
/ wstęp wolny /
W tym roku w Noc Muzeów ZAMEK będzie można zwiedzić w wybranych przez siebie godzinach, bez konieczności czekania na przewodnika lub odwiedzania przestrzeni w ustalony sposób. W wybranych, najciekawszych miejscach ZAMKU ustawione zostaną monitory, z których przewodnicy, w wirtualny sposób opowiedzą wszystko to, co usłyszeć można w trakcie normalnego zwiedzania. Nagrania powtarzane będą co około 5 minut, tak by każdy chętny mógł usłyszeć historię zamku.

od g. 13

/ wstęp wolny /
W Noc Muzeów ulica Święty Marcin odkryje przed nami swoje mało znane zakątki. Podczas spacerów z przewodnikiem poznać będzie można historię ulicy, usłyszeć o związanych z nią osobach i wydarzeniach. Zwiedzać będzie można także wnętrza budynków, od Zamku Cesarskiego, przez Collegium Historicum, kamienice mieszkalne aż po Kościół Świętego Marcina. Wyjątkową atmosferę muzealnej nocy podkreśli muzyka. Wykonywane na żywo fragmenty opery Straszny Dwór usłyszeć będzie można w różnych miejscach wieczornej wędrówki przez ulicę.