Offline vs. Online – ferie w Starym Browarze

W drugim tygodniu ferii w Starym Browarze dzieci eksplorować będą świat ONLINE. Stary Browar to miejsce przyjazne nowoczesnym rozwiązaniom, od lat prowadzone są tu choćby testy technologii bazującej na geolokalizacji, można było tu m.in. zrobić sobie zdjęcie 3D i pobawić się z ożywającym w smartfonie zającem wielkanocnym. Do współpracy w przygotowaniu ferii zaproszono firmy, które łączy jedno – każda z nich tworzy coś, czego jeszcze nie było.

Warsztaty z nowymi technologiami
23-28 lutego, Szachownica

23-24 lutego, godz. 12.00, dziewczynki w wieku 10-13 lat – Programowanie dla dziewczynek
Temat niezwykle bliski twórczyni Starego Browaru, Grażynie Kulczyk, której, o czym niewiele osób wie, wielką pasją obok sztuki nowoczesnej są nowoczesne technologie. Niejednokrotnie podkreśla ona jak ważne jest, aby w świecie dynamicznie rozwijających się nowych technologii nie zabrakło kobiet. Zajęcia poprowadzą przedstawicielki Geek Girls Carrots – społeczności kobiet kochających nowe technologie, których misją jest promowanie kobiet w IT, rozwój zawodowy oraz dążenie do zwiększania udziału płci pięknej w branżach związanych z nowymi technologiami.

25-26 lutego, godz. 12.00 i 14.00, dzieci w wieku 12-14 lat – Budowanie marsjańskiego robota
Organizator warsztatów, Trobot, to prawdziwy specjalista od warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z obszaru elektroniki, robotyki i informatyki. Ma na koncie także programy nauczania wdrażane obecnie w wielu polskich szkołach. W czasie warsztatów uczestnicy zbudują i zaprogramują marsjańskiego robota zwiadowczego, który wykona misję badania obcej planety (plansza z przeszkodami). Używać będą do tego zestawów mechatronicznych Trobot M (system z oprogramowaniem Scratch/Prophio). Po zakończeniu warsztatów dzieci będą mogły same kontynuować przygodę z programowaniem, ponieważ Scratch jest bezpłatnym programem dostępnym w internecie.

27-28 lutego, dzieci w różnych grupach wiekowych – Kreatywne budowanie z klocków z Bricks4Kidz
Bricks 4 Kidz (czyli Klocki Dla Dzieci) to sprawdzona amerykańska metodologia prowadzenia zajęć, w czasie których dzieci uczą się, budują i bawią za pomocą klocków Lego®. Jej unikalność polega na tym, że opiera się na modelach z klocków stworzonych przez doświadczonych inżynierów i architektów. Kreują one nie tylko doskonałą bazę do zabawy, ale stanowią też ważny element rozwoju edukacyjnego.
Strefa dla dzieci w wieku 2-4 lat „Przedszkolaki – Legolaki”, godz. 12:00-14:00
Dzieci w oparciu o specjalne plany budują modele z klocków Lego® Duplo, ucząc się przy okazji literek alfabetu (np. A jak ananas), liczenia oraz rozróżniania kolorów i kształtów.
Warsztaty dla dzieci w wieku 5-7 lat „Buduję i wiem”, godz. 12:00
W czasie zajęć prowadzący przekazują wiedzę na temat prostych modeli (np. Empire State Building), które dzieci następnie budują z klocków Lego®, samodzielnie odkrywając matematyczne i naukowe zależności otaczającego świata.
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat „Robotyka dla juniora”, godz. 13:00
Zajęcia, podczas których dzieci zdobywają cenną, praktyczną wiedzę na temat mechaniki i praw fizyki obowiązujących w otaczającym je świecie. W niektórych modelach (np. diabelski młyn) wykorzystywane będą elementy prostej mechaniki i robotyki pozwalające dzieciom na wprowadzanie stworzonych obiektów w ruch, co dodatkowo pobudza kreatywność i zaangażowanie.

Plac zabaw ONLINE
23-28 lutego, godz. 10.00 – 19.00, Szachownica, wstęp wolny, bez zapisów
Strefa wirtualnej rzeczywistości od Digital Technologies.
Digital Technologies to firma tak nowoczesna, że sam opis jej działalności to czyste science-fiction. Zajmuje się innowacjami w zakresie komunikacji z klientem poprzez ekrany, smartfony i tablety. Jest też twórcą pierwszego na rynku kompleksowego oprogramowania, dzięki któremu można stwierdzić np. w jakim wieku były osoby obserwujące ekran albo jakie emocje wywołał oglądany przez nie przekaz. Dzięki supernowoczesnym urządzeniom dostarczonym przez Digital Technologies, w czasie ferii w Starym Browarze dzieci będą mogły zagrać przez wirtualne okulary Oculus czy stać się częścią gry i sterować ją własnym ciałem dzięki Leap Motion i Kinect.

Strefa PlayStation4
Mieszczący się w Pasażu +2 salon Sony Center przygotuje strefę gier, w której dzieci będą mogły przetestować najnowsze i najpopularniejsze gry na konsoli PS4.

Plac zabaw Moophy
14-28 lutego, dla dzieci od 4 do 11 lat, czynny w godzinach otwarcia Starego Browaru, Atrium

Moophy to dzieciak wśród poznańskich firm. Dzieciak ambitny i bardzo kreatywny, a tych, w skali kraju, jest w Poznaniu wyjątkowo dużo. Stary Browar od lat aktywnie angażuje się w rozwój wielu z nich. Regularnie w przestrzeniach Słodowni Starego Browaru spotykają się młodzi ludzie, którzy są na początku swojej biznesowej drogi, zakładając swoje pierwsze firmy, tzw. start-upy, by porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami. Jednym z nich jest Moophy, który od około 2 lat tworzy kreatywne, edukacyjne place zabaw z pięknego kartonu. Ich kartonowy labirynt i zamek pojawią się na całe ferie w części Atrium Starego Browaru. Dzieci, oprócz myszkowania po zamkowych zakamarkach, będą mogły zaprojektować i zbudować tu własne domki, wieże i inne konstrukcje.