Sprzedawcy wspomnień

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT zaprasza na bezpłatne warsztaty z cyklu „Sprzedawcy wspomnień” skierowane do dziadków i ich wnuków.

Czas spędzony w dzieciństwie wspólnie z dziadkami zapada na długo w pamięć, a opowiadane przez nich historie wspominamy przez całe życie. A gdyby tak obudzić wspomnienia, a następnie przekazać je swoim wnukom? Zajęcia warsztatowe będą ku temu znakomitą okazją.

 

Pretekstem do przywołania własnych wspomnień będzie przeszłość Ostrowa Tumskiego. Przedmioty, ludzie, wydarzenia związane z poznańską wyspą katedralną umożliwią nam podróż w głąb własnych rodzinnych historii, wspomnień z dzieciństwa czy opowieści o naszych przodkach, które będziemy mogli przekazać wnukom. Podczas zajęć dziadkowie wspólnie z wnukami stworzą prace plastyczne nawiązujące do tematu danego spotkania.

 

Zajęcia:

 • adresowane są do dziadków z wnukami w wieku 7–12 lat. W zajęciach aktywnie uczestniczą zarówno wnuki, jak i dziadkowie;
 • są bezpłatne,
 • należy wcześniej zarezerwować (zapisy prowadzi Centrum Inicjatyw Senioralnych),
 • odbywają się od stycznia do maja, w wybraną sobotę miesiąca o godz. 11.00;
 • prowadzone są w Bramie Poznania (ul. Gdańska 2),
 • odbywają się w sali warsztatowej, a wybrane z nich obejmują również wejście na ekspozycję.

 

Harmonogram:

 

W pamięci aparatu – 24.01, godz.11.00

Najprostszym sposobem zatrzymania czasu jest wykonanie zdjęcia. Dzięki temu zapamiętamy ważne miejsca i osoby. Jednym z takich miejsc jest Ostrów Tumski. Prezentowane na warsztatach zdjęcia skłonią do refleksji nad tym, jak cennymi pamiątkami są nasze rodzinne fotografie. Dziadkowie wspólnie z wnukami wykonają ramkę, która ozdobi ulubione zdjęcie.

 

Informacje dodatkowe:

 • zajęcia odbywają się w całości w sali warsztatowej,
 • na zajęcia uczestnicy przynoszą stare fotografie, które upamiętniają ważne wydarzenie rodzinne lub osobę.

 

Dom pełen wrażeń – 21.02, godz. 11.00

Każdy dom rodzinny ma swoje zapachy i dźwięki. Czy potrafimy je przywołać? W obudzeniu wspomnień pomogą nam własne zdjęcia oraz dawni mieszkańcy Ostrowa Tumskiego. Zaglądając do ich domostw spróbujemy zastanowić się jaką rolę w postrzeganiu domu odgrywają zmysły.

 

Informacje dodatkowe:

 • zajęcia odbywają się w sali warsztatowej oraz na ekspozycji,
 • na zajęcia uczestnicy przynoszą stare fotografie, które przedstawiają dom rodzinny dziadków (wygląd zewnętrzny, wnętrze).

 

W pogoni za modą – 21.03, godz. 11.00

To, jak się ubieramy, mówi dużo o nas samych, ale także o czasach, w których żyjemy. W trakcie zajęć poznamy mieszkańców dworu na Ostrowie Tumskim i zastanowimy się jaka wówczas panowała moda i co z niej pozostało do dziś. Dzięki rodzinnym zdjęciom dowiemy się również jak wyglądali i ubierali się nasi przodkowie.

 

Informacje dodatkowe:

 • zajęcia odbywają się w sali warsztatowej oraz na ekspozycji,
 • na zajęcia uczestnicy przynoszą stare fotografie, na których łatwo będzie można zobaczyć dawne stroje naszych członków rodziny.

 

W poszukiwaniu zaginionych zabawek – 18.04, godz. 11.00

Czy upływ czasu sprawia, że dzisiejsze zabawki nie przypominają już tych sprzed lat, a tym bardziej tych sprzed wieków? Na zajęciach dowiemy się czym bawiły się dzieci w grodzie na Ostrowie Tumskim i sprawdzimy czy bliższe są dzieciństwu dziadków czy wnuków. Pomogą nam w tym stare, rodzinne fotografie.

 

Informacje dodatkowe:

 • zajęcia odbywają się w całości w sali warsztatowej,
 • na zajęcia uczestnicy przynoszą stare fotografie, na których widoczne są zabawki i zabawy z dzieciństwa dziadków.

Podróże przez świat – 23.05, godz. 11.00

Podróżni przybywający tysiąc lat temu na Ostrów Tumski nie mieli łatwo. Opowieść o trudach ich podróży stanie się pretekstem do zastanowienia nad tym jak zmieniały się środki transportu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Pomogą nam w tym zdjęcia z rodzinnego albumu. Będą dla nas inspiracją do zaplanowana podróży naszych marzeń.

 

Informacje dodatkowe:

 • zajęcia odbywają się w sali warsztatowej oraz na ekspozycji,
 • na zajęcia uczestnicy przynoszą stare fotografie, pokazujące wakacje, kolonie itp. z dzieciństwa dziadków (również te, na których widoczne są środki transportu).