TANIEC I SIŁA

Warsztaty opierają się na systemie ruchowym F.G.D (Fight Gravity Dance), który łączy w sobie doświadczenia ruchowe oraz zasady operowania ciałem, zaczerpnięte z technik tańca współczesnego i szeroko rozumianych sztuk walki.

 

Prowadzący, jako autor koncepcji tego systemu, przeprowadzi dzieci i rodziców przez świat tańca, pełnego gracji i lekkości oraz przez świat sztuk walki, pełen mocy i siły. W czasie jego zajęć te dwa, na pozór różne światy spotkają się w poruszających się ciałach uczestników. Zaproponowane gry i zabawy pozwolą na umocnienie rodzinnych więzi i staną się podstawą do budowania nowych kontaktów wewnątrz grupy. Najważniejsza jednak pozostanie relacja rodzica z dzieckiem, oparta na zaufaniu i potrzebie przebywania razem, której towarzyszyć będzie spontaniczny ruch.

 

Kacper Lipiński tancerz, grafik, projektant, fotograf. Na początku trenował sztuki walki i pracował jako ich instruktor. Swój kontakt z tańcem rozpoczął od 2-letniego kursu instruktorskiego z dziedziny tańca współczesnego, ukończonego dyplomem w 2003 roku. W latach 2004–2008 związany był z Polskim Teatrem Tańca, początkowo jako adept, a następnie tancerz. Studiował również na Wydziale Historii Sztuki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Równolegle ze studiami rozpoczął działalność zawodową jako projektant (wnętrza, grafika, scenografia itp.), co spowodowało rezygnację z wcześniejszego kierunku studiów i wznowienie edukacji na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2006 roku otrzymał licencjat, a w lipcu 2009 – dyplom magisterski, którego elementem był performans ruchowy „A słowo ciałem a z ciała słowo”, zaprezentowany w ramach programu performatywnego Stary Browar Nowy Taniec w lipcu 2009.

Debiutem choreograficznym Kacpra Lipińskiego była produkcja niezależna „solocIME EKTASI”, która swoją premierę miała także w poznańskim Starym Browarze w ramach cyklu „Co z tym tańcem?” (październik 2007). Najnowszy solowy spektakl artysty został zrealizowany w ramach programu rezydencyjnego Klubu Żak w Gdańsku (Rezydencja/Premiera) „wOkOłO” (opieka artystyczna: Trajal Harrell), którego premiera odbyła się w czerwcu 2013 w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2013.

W latach 2011–2012 był stypendystą programu edukacyjnego Alternatywna Akademia Tańca, organizowanego przez Art Stations Foundation w Poznaniu, biorąc też udział w warsztatach dedykowanych tworzeniu choreografii dla dzieci.

Od 2008 roku jest członkiem kolektywu Movements Factory, założonego w Poznaniu z inicjatywy Iwony Pasińskiej. Od 2011 roku prowadzi zajęcia i rozwija autorski system ruchowy F.G.D (Fight Gravity Dance), łączący w sobie doświadczenia ruchowe oraz zasady operowania ciałem, zaczerpnięte z technik tańca współczesnego i szeroko rozumianych sztuk walki, jak również elementy ćwiczeń wydolnościowych, charakterystycznych dla rozgrzewek i treningów sportowych.

 

Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia na zmianę.
Warsztaty zostaną udokumentowane przez fotografa.
Ewentualne pytania prosimy kierować na adres e-mail
autor zdjęć ©Jakub Wittchen

11.04.2015, godz. 11.00
Słodownia +2
Wejściówki w cenie 10 zł (dziecko + opiekun) do nabycia w punktach informacyjnych w Atrium i Pasażu Starego Browaru oraz na www.ebilet.pl